Vizon itlafı Danimarka’da siyasi kriz yarattı: Ülkenin mutasyonlu virüsle başı kederde

Danimarka 2021’de olduğu üzere bu yıl da vizonlarda görülen mutasyonlu virüslerle boğuşuyor. Virüsler ülkede siyasi krizin çıkmasına da kapı araladı. Ülkenin kuzeyindeki çiftliklerde, kimi vizonlarda mutasyona uğramış virüslerin görülmesi üzerine milyonlarca hayvan öldürülmüştü.

Danimarka’da Kovid pandemisi sırasında milyonlarca vizonun itlaf edilmesi, bu kararı nedeniyle eleştirilen Başbakan Mette Frederiksen’in geleceğini belirsizliğe soktu. BBC Türkçe’de yer alan habere nazaran ülkenin kuzeyindeki birtakım çiftliklerde vizonlarda Kovid varyantlarının görülmesi üzerine, hükümet hastalığın yayılmasını engellemek için 4 Kasım 2020’de 17 milyon hayvanın öldürülmesine karar vermişti.

VİZON İTLAFINDA YASALAR ÇİĞNENDİ

Danimarka’daki tüm çiftlik vizonu nüfusunu yok eden bu kararın yasal yerin olmadığının ortaya çıkması, kamuoyunda büyük öfke yaratmış ve Tarım Bakanı Mogens Jensen iki hafta sonra istifa etmişti. Televizyonlarda öldürülen hayvanların gömüldüğü dev çukurların imgeleri ve gözü yaşlı çiftlik sahipleriyle yapılan röportajlar yansıları daha da artırmış; nihayetinde meclis kararıyla bir kurul oluşturulmuştu.

İncelemeyle ilgili raporunu yayımlayan komite, Mette Frederiksen’in vizonların öldürülmesi kararını duyururken açıkladığı münasebetlerin “son derece yanıltıcı” olduğuna ve kanunların çiğnendiğine hükmetti.

MUHALEFET BAŞBAKAN FREDERİKSEN’İN AZLİNİ İSTİYOR

Mette Frederiksen 4 Kasım’daki kararı nedeniyle eleştiriliyor. Kurul bununla birlikte başbakanın, bu kararının yasal yeri olmadığını bilmediği sonucuna vardı. Kurul, Polis Genel Müdürü Thorkild Fogde, Başbakanlık Müsteşarı Barbara Bertelsen ve Mogens Jensen’e ağır tenkitler yöneltti ve 10 üst seviye bürokrat hakkında disiplin kovuşturması yapılması tavsiyesinde bulundu.

Rapordaki tenkitler, Frederiksen ve 2019’dan beri iktidarda olan toplumsal demokrat azınlık hükümetini zora soktu. Kurul, Başbakan’ı halkı yanlış yönlendirmekle suçladı

Hükümet üç sol eğilimli partinin dayanağıyla ayakta duruyor. Bu partilerden birinin takviyesini çekmesiyle Frederiksen için azil davasının yolunun açılabileceği belirtiliyor. Bu partilerden biri olan Kızıl-Yeşil ittifakı, başbakanın şuurlu olarak bir şey yapmadığını belirterek Frederiksen’e dayanağını sürdüreceğini açıkladı. Öbür iki parti ise karar için vakte muhtaçlığı olduğunu duyurdu.

Muhalefet partileri ise Frederiksen’in azlini istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.