“Yok Canım Aşık Değilim Ben” Demeden Önce Bir Bakın: Bilime Göre Aşık Olduğunuzu Gösteren İşaretler

Aşk hayatımıza girdiği an benliğimizi ele geçiren durumlardan bir tanesi… Bazen kalbimizde papatyalar açtıran aşk yanlış insana denk geldiğinde ise bir çiçek mezarlığına dönüşebiliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi hiç kimse yanlış insana aşık olmayı istemez ancak aşk bu işte… Eğer siz de aşık olduğunuzu inkar eden tiplerdenseniz gelin bilime göre aşık mısınız değil misiniz öğrenin!

1. Karşınızdakine bakmadan duramazsınız!

Bu en bilinen aşk işaretlerinden bir tanesidir. Çünkü karşınızdaki insanı seyrederken neredeyse kendinizden geçersiniz… Danışman Psikolog Marc Hekster bu durumun en net aşık olma ibarelerinden bir tanesi olduğunu söylüyor ve durumu şu şekilde açıklıyor:

Dünyadaki en güzel ve çekici insanı olarak deneyimlediğiniz birinin gözlerine neden bakmak istemezsiniz? Mesele şu ki, sevdiğiniz birine baktığınızda, neye benzediğini görmüyorsunuz. Birlikte bütün geleceğinizi ya da geleceğinizin neye benzeyeceğini düşünüyorsunuz.

2. Normalde size göre olmayan hareketleri yapmaya başlarsınız.

Eğer karşınızdaki kişi ile vakit geçirmek hoşunuza gidiyorsa beyninizdeki ödül sistemi daha fazlasını istemek için motivasyonunuzun artmasına neden oluyor. İlişki Psikoloğu Mason Roantree’nin konuyla ilgili en net örneği de şu şekilde; 

Örneğin, futboldan nefret ediyor olabilirsiniz, ancak kendinizi bir de bakmışsınız futbol maçına bir bilet arıyorken ya da hediye forma alıyorken bulabilirsiniz, çünkü onlara daha yakın hissetmek istersiniz.

3. Size göre itici olan davranışları görmemeyi tercih edersiniz.

Eğer aşıksanız karşınızdaki kişi en sevmediğiniz hareketleri yapsa bile görmezden gelebilirsiniz ya da umursamamayı tercih edersiniz. Asıl ilginç olan ise bunu yaptığınızın farkına bile varmayabilirsiniz.

4. Beraberken saatler dakikalara dönüşür.

Eğer birine aşıksanız onunla geçirdiğiniz vakit çok çabuk geçer. Birlikte geçirdiğiniz saatler size dakikalar gibi gelir. Bu durum zevk aldığınız diğer aktiviteleri gerçekleştirirken de geçerlidir.

5. Karşınızdaki kişinin hata yapabileceğine inanmazsınız.

Ne yazık ki aşık olmak insanın gerçeklik algısı ile oynayabiliyor. Bu durumda da karşınızdaki kişinin nasıl biri olduğunu ya da çevresine kendisini nasıl tanıttığını göremeyebiliyorsunuz. Örneğin bir başkasında gördüğünüz zaman acımasızca eleştirebileceğiniz bir hareketi partneriniz yaptığında o kadar da yanlış gelmeyebilir.

6. Aşık olduğunuzda Pollyanna’ya dönüşebilirsiniz!

Uzmanlar aşık olduğunuz zaman hayatınızdaki her şeyin garip bir şekilde harika olabileceğiniz hissedebileceğinizi söylüyor! Aynı zamanda eğer aşıksanız hiçbir sebebiniz olmasa bile çok enerjik olabileceğinizi de ekliyorlar.

7. Aşık olduğunuzda bir temas bağımlısına dönüşebilirsiniz.

Bu durum da en belirgin aşık olma işaretlerinden bir tanesidir. Aşık olduğunuz kişiye dokunma isteğinin nedeni ise dokunduğunuz zaman ortaya çıkan aşk hormonudur. Yani oksitosin. Partnerinize dokunduğunuzda salgılanan oksitosin hormonu sizin ile partneriniz arasındaki bağın güçlenmesine neden olur.

8. Düşünceleriniz ele geçirilebilir!

Aşık olduğunuz zaman kendinizi karşınızdaki kişiye teslim edersiniz ve bu teslimiyet o kişi ile bütünleşmenize hatta o kişinin tüm düşüncelerinize hükmetmesine neden olabilir. Yani yemek yaparken, uyurken ya da dümdüz otururken bile o kişiyi düşünürken bulabilirsiniz kendinizi.

9. Karşınızdaki kişinin her zaman mutlu olmasını dilersiniz.

Birine aşık olduğunuzda kendinizi bir anne kadar fedakar hissedebilirsiniz. Uzmanlar bu hissin aşkın daha olgun seviyelerini temsil ettiğini ve böyle hissettiğinizde uzun süreli bir ilişki yaşayabileceğinizi söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir