Yunanistan’da casusluk krizi: Miçotakis özür diledi

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, muhalefetteki PASOK önderi Nikos Androulakis’ten, 2021’de Yunanistan istihbarat servisinin kendisini dinlediğini bilmediği için özür dileyerek, “Haberim yoktu, buna asla müsaade vermezdim” dedi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Yunan Ulusal İstihbarat Teşkilatı EYP’nin Lideri Panagiotis Kontoleon’un, Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) önderi Nikos Androulakis ve CNN Yunanistan’ın iktisat muhabirlerinden Thanasis Koukakis’in telefonlarının dinlendiğine dair tezler için özür diledi.

Yunan medyasında yer alan haberlere nazaran, durumu önemli ve affedilemez bir yanılgı olarak nitelendiren Miçotakis “Haberim yoktu, buna asla müsaade vermezdim. Bay Androulakis’e yapılan kusur için bir özür borçluyum” açıklamasında bulundu.

MUHALEFETTEN SERT TEPKİ

Yunanistan’ın ana muhalefet partisi SYRIZA’nın önderi Aleksis Çipras, telekulak savıyla ilgili istifaların “suçluluk kabulü içerdiğini ve başbakanın sorumluluğunu teyit ettiğini” söyledi. Çipras, “Miçotakis, Yunan halkına kendi skandalı hakkında açıklama yapmalı. Bu demokrasiyle ilgili bir meseledir” dedi.

SYRIZA, başbakanı telefonların dinlendiğini bilmek ve olayı koordine etmekle suçladı. Ana muhalefet partisi ayrıyeten Miçotakis’in, kendini kurtarmak için en yakın ve en güvendiği ortaklarını feda ettiğini öne sürdü.

PASOK da hükümeti, telefon dinleme argümanlarını örtbas etmeye çalışmakla suçladı. Meclis Küme Başkanı Kostas Skandalidis, 29 Temmuz’da tezlerle ilgili kapalı kapılar arkasında yapılan meclis komitesi toplantısını kastederek, “10 gün evvel PASOK önderi, cep telefonunu dinleme teşebbüsü olduğunu tez etti ve bu Avrupa Parlamentosu tarafından onaylandı. Sonraki gün hükümet mevzuyu kapatmak için parlamentoya koştu” dedi.

PASOK başkanı Androulakis, Yunanistan parlamentosunu davayı araştırmak için bir soruşturma komitesi kurmaya çağırdı. Hükümet ise, resmi olarak sunulması halinde talebi
destekleyeceğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.