Zelenskiy’den Chavis Yar’a düzenlenen taarruza sert reaksiyon

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Chavis Yar kasabasında Rus birliklerince düzenlenen roketli hücuma ait yaptığı açıklamada, “Şehirlerimizi, yerleşim alanlarımızı amaç alan bu cins taarruzlara buyruk veren, uygulayan herkes katiyetle taammüden sivilleri öldürüyor” dedi.

Ukrayna başkanı Zelenskiy, meyyit sayısının 19’a yükseldiği Chavis Yar kasabasındaki roketli akına ait açıklamalarda bulundu.

Zelenskiy, taarruza uğrayan kasabadan bilgiler alamaya devam ettiğini belirtti.

Ukrayna’nın kentlerine hücum düzenleyen herkesin bulunacağını vurgulayan Zelenskiy, “Bu taarruzlardan sonra katiller bir şey bilmediklerini ya da bir şey anlamadıklarını söyleyemeyecekler. Bu bombardımanı yapanların hepsi, öbür füze hücumları, kentlerimizi roketlerle vuranların hepsi bulunacak. Bilirsiniz, Nazi katilleri 90-100 yaşlarında bile bulunur ve adalete teslim edilir. Dünyanın her yerinde yakalanıyorlar. Olağan o kadar da beklemek istemiyoruz. Ancak bu örneği, her Rus katili için cezanın kaçınılmaz olduğunu göstermek için veriyorum. Katiyen herkes. Tıpkı Naziler için olduğu üzere. Devletlerinin onları müdafaasını beklememeliler. Siyasi şartlar değiştiğinde onları birinci terk eden Rusya olacaktır” dedi.

KANITLAR TOPLANIYOR

Savaşın birinci gününden bu yana güvenlik güçlerinin işlenen hatalar için delil topladığını belirten Zelenskiy, “Bu işgalin başlangıcından bu yana, Ukrayna kolluk kuvvetleri işgalcilerin hatalarını kayıt altına almak ve kanıt toplamak için gerekli her şeyi yapıyorlar. Birçok ülkeden ortaklarımız bu çalışmada yer alıyor. Rusya’yı, Ukrayna’ya ve milletlerarası hukuk tertibine karşı yaptığı her şey için cezalandırmak gerekiyor” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.