Almanya Orta Asya ülkeleri ile stratejik işbirliği kuruyor

Berlin’de Başbakan Olaf Scholz‘un beş Orta Asya ülkesinin liderleri ile gerçekleştireceği zirvenin ardından yapılan ortak açıklamada, Almanya ile Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan arasında “Stratejik Bölgesel Ortaklık” kurulacağı açıklandı.

EKONOMİ, ENERJİ VE BÖLGESEL KONULARDA İŞBİRLİĞİ

Söz konusu ortaklığın ekonomi, enerji, doğal kaynaklar, iklim ve çevre, bölgesel iş birliği gibi alanları içerdiği belirtilirken, tarafların bundan sonra benzer formatlarda düzenli istişarelerde bir araya gelecekleri ve bir sonraki zirvenin 2024‘te Orta Asya’da devlet başkanlarının katılımıyla yapılacağı açıklandı.

ZİRVE BERLİN’DE GERÇEKLEŞTİ

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un daveti üzerine Kazakistan Cumhurbaşkanı Cömert Kasım Tokayev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ve Türkmenistan Halk Meclisi Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov‘un katıldığı Berlin’deki zirvede, “enerji güvenliğini güçlendirme ve alternatif enerji tedarik yolları yaratma hedeflerine” vurgu yapıldı.

‘ORTAK KORİDOR’A DESTEK

Toplantıda bölgeyi Kafkaslar, Karadeniz ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlamayı amaçlayan ‘Orta Koridor’ güzergahının geliştirilmesine yönelik girişimlere de destek verildiği yinelendi.

Son yıllarda Türkiye’nin uluslararası düzende siyasi ve askerî açıdan önemli bir güç haline gelmesi, Türkiye ile Türk dünyası arasındaki ilişkinin stratejik derinlik kazanmasında önemli sebeplerden biri oldu.

Orta Asya ülkeleri gelişen Asya’nın kilit noktası haline geldi. Yeni lojistik yolları arayan Orta Asya’nın Batı’nın ilgi odağı haline geldiğini belirten uzmanlar, Orta Asya, Kafkaslar ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya çıkacak Orta Koridorun geliştirilmesinin büyük öneme sahip olduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx