Başkan adayının öldürüldüğü Ekvador’da seçimi Daniel Noboa kazandı

Seçimin ilk turu öncesi başkan adayı Fernando Villavicencio’nun uğradığı suikast sonucu hayatını kaybettiği Güney Amerika ülkesi Ekvador’da devlet başkanlığı seçimi yarışını eski milletvekili 35 yaşındaki Daniel Noboa’nın kazandığı kesinleşti.

AA’nın haberine göre, oyların yüzde 91,46’sının sayıldığı Ekvador’da kesin olmayan sonuçlara göre, Ulusal Demokrasi Hareketi adayı Noboa oyların yüzde 52,28’ini, solcu Halk Devrimi adayı Luisa Gonzalez ise yüzde 47,72’sini aldı. Noboa, zafer konuşmasında yarından itibaren yeni bir Ekvador için çalışacaklarını dile getirerek, “Yarın yeni bir umut başlıyor ve yarından itibaren cumhuriyetin yeni başkanı Daniel Noboa çalışmaya başlıyor” dedi.

GONZALEZ: DEMOKRASİ KAZANDI

Gonzalez de sonuçların kesinleşmesinin ardından yaptığı açıklamada, yenilgiyi kabul ederek, “Demokrasi kazandı, en içten tebriklerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

Ulusal Seçim Konseyi Başkanı (CNE) Diana Atamaint ise sandıkların yüzde 90’dan fazlasının açıldığını belirterek, Noboa’nın seçimleri önde bitireceğinin kesinleştiğini söyledi. Seçimlere gösterilen ilgi dolayısıyla Ekvador vatandaşlarını tebrik eden Atamaint, “Bugün demokrasi kazandı. Bugün Ekvador kazandı” değerlendirmesinde bulundu.

Son aylarda güvenlik kriziyle karşı karşıya kalan yetkililer, seçim güvenliği için asker ve polislerden oluşan yaklaşık 100 bin kişiyi görevlendirmişti. Seçimleri takip etmek üzere uluslararası gözlemcilerden 300 kişinin de hazır bulunduğu bildirilmişti.

BAŞKAN ADAYINA SUİKAST

Yolsuzluğa karşı duruşuyla tanınan devlet başkanı adayı Fernando Villavicencio, 9 Ağustos’ta başkent Kito’da aracına bindiği sırada bir saldırgan tarafından başına 3 el ateş edilerek öldürülmüştü. Ekvador Başsavcısı, saldırıyı düzenleyen şüphelinin güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada vurularak ağır yaralandığını ve yaşamını yitirdiğini bildirmişti.

Villavicencio, Ekvador’da faaliyet gösteren uluslararası organize suç grubundan biri olan, Meksika’nın “Sinaloa Karteli” liderleri de dahil çok sayıda kişiden ölüm tehdidi aldığını söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx