Ethereum Mucidi Buterin, İstanbul’da! Neler Konuştu?

Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, İstanbul’da düzenlenen ETHGünü etkinliğinde dikkat çekti. İşte Buterin’in konuşmasının detayları…

Ethereum mucidi, İstanbul’da!

Ethereum (ETH) kurucu ortağı ve kripto para alanında bilinen bir figür olan Vitalik Buterin, bugün İstanbul’daki ETHGünü etkinliğine katılım sağladı. Canlı olarak yayınlanan konuşmasında, Blockchain teknolojisinin Türkiye’deki potansiyel uygulamalarına ilişkin görüşlerini paylaştı. Büyük Devconnect İstanbul haftasının bir parçası olan etkinlik, ülkedeki büyüyen kripto topluluğuna dikkat çekti. Buterin, “Türkiye’de büyük bir kripto para topluluğu olduğunu uzun zamandır biliyoruz,” diyerek Türkiye’deki büyük topluluğu kabul etti. Bunu sadece yerel olarak değil sosyal medya platformlarında da gözlemlediğini belirtti.

Blockchain teknolojisinin dönüştürücü gücünün altını çizen Buterin, bireylerin “tasarruf etmelerini, para transfer etmelerini ve küresel ekonomiyle bağlantı kurmalarını” sağlama kapasitesini vurguladı. Bu, teknoloji için finansal uygulamaların ötesinde daha geniş bir vizyona işaret ediyor. Buterin konuşmasında Türkiye’deki kripto para ortamına da değinerek, belirli isimleri açıklamaktan kaçınsa da birkaç borsanın varlığından söz etti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Vitalik Buterin, Rus-Kanadalı bir programcı ve yazardır. Vitalik Buterin en çok 2014 yılında Ethereum’u kurmasıyla tanınmaktadır. Daha önce, kripto para birimlerini kapsayan ilk yayınlardan biri olan Bitcoin Magazine’in kurucularından biriydi.

İşlem ücretleri, Buterin’in konuşmasının odak noktası

Odak noktasını Ethereum’un geleceğine kaydıran Buterin, işlem ücretleriyle ilgili acil soruna değindi. “İşlem ücretlerini düşürmemiz gerekiyor,” diyerek Katman 2 teknolojisinin öneminin altını çizdi. Buterin, layer 2 projelerinin ekonomik faydalar sağlarken güvenlik standartlarına da uyması gerektiğini vurguladı. Ethereum ağını ölçeklendirmek için devam eden çabalarda Buterin, Rollup ve Validium gibi yöntemlerin geliştirilmesi hakkında yorum yaptı. Validium’un, işlem ücretleri açısından Rollup’tan daha ekonomik olmasına rağmen, o kadar güvenli olmayabileceğini belirtti. Validium’un finansal olmayan uygulamalar için daha uygun olduğunu öne sürdü. Son olarak, heyecan verici bir şekilde Buterin, Ethereum’un mevcut yol haritasının yakında yayınlanacağını ima etti. “Çok yakında” diyerek daha fazla ayrıntı sözü verdi.

ETHGünü olarak bilinen ve 13 Kasım 2023 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinlik, Türk Ethereum topluluğunun Ethereum ve web3 teknolojileriyle etkileşime geçmesi için bir platform görevi görüyor. Küresel Devconnect etkinlik haftasının bir parçası olan etkinlik, dünya çapındaki Ethereum topluluğunun işbirlikçi ruhunu sergiledi. 13-19 Kasım 2023 tarihlerini kapsayan Devconnect İstanbul, izlenmeye devam edecek. Özellikle Ethereum’un küresel etkisini teyit eden etkinlik haftası, belirli konulara odaklanan bağımsız etkinlikleri bir araya getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx