Fatih Altaylı’dan AK Parti’ye İnce ’29 Ekim’ Göndermesi: “Bu Coşkulu Kutlama Sayelerinde Oldu”

Gazeteci Fatih Altaylı, dün tüm yurtta coşkulu bir biçimde kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı köşesine taşıdı.

 Altaylı, ‘Biz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın bu kadar gönülden, bu kadar içten, bu kadar coşku ile kutlanmasını zannederim iktidara borçluyuz. Biz bayrama sahip çıkmayı, bayrama sahip çıkmayanlardan öğrendik.‘ ifadelerini kullandı.

Gazeteci Fatih Altaylı, “Sayelerinde gerçek bir bayramımız oldu” başlık yazısında iktidarın milli bayramları önemsizleştirmeye çalıştığını milletin ise bu duruma tam tersi bir reaksiyon gösterdiğini öne sürdü.

Altaylı’nın yazısında ilgili bölümden öne çıkanlar şöyle: “Kötü komşu insanı mal sahibi yapar diye bir laf vardır ya, düne ne kadar da uydu aslında. AK Parti, milleti bayram sahibi yaptı.”

‘Cumhuriyet Bayramı’nın sahibi olduk… 100. yıl bile devlet için asgari gösterişle kutlanması gereken ve Filistin uğruna vazgeçilmiş bir etkinliğe dönüştürülmek istendi.’

“Mirasa millet ve sivil toplum sahip çıktı. Varlıklarını Cumhuriyet’e borçlu olduğunu bilen şirketler kutlamaya başladı.”

‘Sivil toplum örgütleri organizasyonlar yaptılar, sanatçılar kimsenin talebi olmadan onlarca 100. yıl marşını canıgönülden yazdılar.

Gerçek yerli ve milliler bayraklarını pencerelerine, balkonlarına, otomobillerine, teknelerine astılar.

Belediyeler dev etkinlikler düzenlediler. Konserler, oyunlar, balolar…’

“Tam bir sivil şölene, milletin canıgönülden kutladığı gerçek bir milli bayrama dönüştü 29 Ekim. Milyonlar sokakta olduğu halde, en ufak bir olay olmadan, huzur içinde, birbirimize sarılarak kutladık bayramımızı.”

‘Biz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın bu kadar gönülden, bu kadar içten, bu kadar coşku ile kutlanmasını zannederim iktidara borçluyuz.

Bize kutlamadıkları Cumhuriyet’in değerini, kutlamayarak hatırlattılar.

Milli bayramlara önem vermeyerek milli bayramların önemini gösterdiler.

Biz bayrama sahip çıkmayı, bayrama sahip çıkmayanlardan öğrendik.

Tıpkı Ebu’l Alâ El-Maarrî’nin dediği gibi.’ 

Yazının tamamını okumak için tıklayınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx