İçişleri Bakanı’ndan Gazze eylemine izin veren Londra polisine ‘çifte standart’ suçlaması

İngiltere’de 7 Ekim sonrası düzenlenen Filistin’e destek gösterileri Başbakan Rishi Sunak ile İçişleri Bakanı Suella Braverman’ı karşı karşıya getirdi. Braverman, yazdığı bir makalede başkent Londra polisini ‘taraf tutmakla’ suçladı. Başbakanlık’tan yapılan açıklamada ise “Üzerinde anlaşılmış bir makale değil” denildi.

‘CUMARTESİ YAPILACAK YÜRÜYÜŞ ENGELLENSİN’ ÇAĞRISI

BBC Türkçe’nin haberine göre, İçişleri Bakanı Braverman, 9 Kasım Perşembe günü Times gazetesinde yayımlanan makalesinde, Filistin’e destek gösterilerini ‘nefret yürüyüşleri’ olarak nitelendirdi. Braverman, başkent Londra’da 11 Kasım Cumartesi günü yapılması planlanan Filistin yanlısı yürüyüşün de engellenmesi çağrısında bulundu.

Polisi ‘çifte standart’ uygulamakla suçlayan Braverman, daha önce sağ görüşlü grupların yürüyüşünün yasaklandığını hatırlattı ve Londra polisinin Filistin halkı ile dayanışma yürüyüşlerini ‘kayırdığını’ iddia etti.

‘YAZI BAŞBAKANLIK TARAFINDAN ONAYLANMADI’

Braverman daha önce de birçok kez, benzer yürüyüşlere karşı harekete geçilmesi çağrısı yapmıştı. Bu son makaleyle ilgili olarak İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın ofisinden yapılan açıklamada ise “Braverman’ın yazısı Başbakanlık tarafından onaylanmadı” ifadeleri yer aldı.

İngiltere’de bazı milletvekilleri ile emekli emniyet müdürüleri, Braverman’ı, Londra polisi üzerinde baskı kurmakla suçlayarak kınadı.

İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer da Sunak’a İçişleri Bakanı Braverman’ı görevden alma çağrısı yaptı. Starmer, Braverman’ın polisin otoritesini zayıflattığını savundu, Sunak’ı ‘zayıf davranmakla’ suçlayarak eleştirdi.

LONDRA EMNİYETİ: YASAKLAMAK İÇİN HENÜZ BİR NEDEN YOK

İngiltere’de bazı çevreler, cumartesi günü yapılacak yürüyüşün, 1’inci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 105’inci yılı vesilesiyle yapılacak anma törenleriyle aynı gün düzenlenecek olması nedeniyle de engellenmesini istemişti.

Londra Emniyet Müdürü Mark Rowley ise Filistin halkı ile dayanışma yürüyüşünü yasaklamak için ellerinde ‘henüz’ neden olmadığını söylemiş ve iki etkinliğin birbirinden ayrı tutulacağı yolunda güvence vermişti.

Londra’da bazı sağcı gruplar da cumartesi günü sosyal medya üzerinden toplanma çağrısı yapıyor. English Defence League’in (İngiliz Savunma Birliği) kurucusu Tommy Robinson, sosyal medya hesabı X üzerinden, 1. Dünya Savaşı kurbanlarını anma anıtı çevresinde toplanma ve ‘İngiliz halkının mutlu olmadığını gösterme’ çağrısı yaptı.

AVUSTURYA’DA YAPILMASI PLANALANAN GÖSTERİ YASAKLANDI

Öte yandan, bir diğer Avrupa ülkesi Avusturya’da sivil toplum kuruluşlarının başkent Viyana’da cumartesi yapmayı planladığı Filistin’e destek gösterisi, “Nehirden denize kadar Filistin özgür olacak” sloganı gerekçe gösterilerek yasaklandı.

AA’nın aktardığına göre, “Avusturya Filistin’le Dayanışma” oluşumu tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze’deki saldırılarının sonlandırılması talebiyle “Derhal ateşkes” adı altında cumartesi düzenlenmesi planlanan gösterinin polis tarafından yasaklandığı bildirildi.

Emniyetin yıllardır bütün gösterilerde kullanılan “Nehirden denize kadar Filistin özgür olacak” sloganını ‘kışkırtıcı ve insanlık dışı’ olarak tanımladığı kaydedilen açıklamada, kötü niyetli ve gerçeğin çirkin bir şekilde çarpıtıldığı bu nitelemenin reddedildiği vurgulandı.

‘FİLİSTİN HALKININ SESİ KESİLMEK İSTENİYOR’

Açıklamada, Filistin halkının sesinin kesilmek istendiği, bu sloganın İsrail politikaları nedeniyle Filistinlilerin parçalanmasına tepki olarak dillendirildiği aktarıldı. Sloganla Ürdün’den Akdeniz’e herkese eşit hakların talep edildiğinin altı çizilen açıklamada, polisin bu tutumuna karşı sessiz kalınmayacağı ve hukuki mücadele yürütüleceği ifade edildi.

Viyana’da 3 Kasım Cumartesi günü, Filistin’e destek için düzenlenmek istenen geniş katılımlı gösteri emniyet tarafından yasaklanmıştı. Polis yasağa rağmen gösteri alanında beklemek isteyen altı göstericiyi gözaltına almıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx