Roger Waters: “Boykot kültürü bana işlemez”

Eski Pink Floyd üyesi ve birçok efsanevi şarkının bestecisi Roger Waters’ın bir Batılı aydın olarak hiç de ortodoks olmayan siyasi görüşleri son yıllarda başına hep dert oldu. İsrail yönetimine ve onu destekleyen Batı hükümetlerine, Filistin meselesi konusunda hep sert eleştiriler getirdi. İsrail’e kültürel boykot taraftarı oldu. Sanatçıların, global turne haritasında önemli bir durak olan Tel Aviv’e gidilmesinin ve burada konserler verilmesinin olağanüstü bir durumu normalleştirdiğini savundu.

Ama Rusya Ukrayna’yı işgal ettiğinde de yaptığı yorumlar onu iyice istenmeyen insana dönüştürdü. Waters işgali lanetledi ama durduk yere olmadığını, Batı’nın Rusya’yı provoke ederek bu durumu yarattığını anlattı. Bu sebepten de Waters boykot yemeye başladı. Mesela Polonya’da konseri iptal edildi. Almanya Frankfurt’ta kendisini dünyanın en tanınmış Yahudi düşmanı olarak tanımlayan belediye başkanı tarafından konseri iptal edildi. Waters’ın Rusya’nın isteğiyle Rusya adına Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne hitaben bir konuşma yapması da galiba kendisine yönelen tepkileri zirveye taşıyan son nokta oldu. Şubatta gerçekleşen bu olayın ardından Waters pek çok yerde istenmeyen adam ilan edildi. Hatta Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler temsilcisi olayı “Rusya’nın dezenformasyon ve propaganda duvarına eklenmiş bir yeni tuğla olarak tanımladı, “Another Brick in The Wall”a gönderme yaparak.

Waters geçen hafta Birmingham’da sahnedeydi. Kendi vatanında. Birmingham geçmişin ağır sanayi şehri. İşçi sınıfı şehri. Bugün daha çok öğrenci şehri. Zamanında Ozzy Osbourne’un, Black Sabbath’in Robert Plant’in çıktığı şehir. Bir bakıma heavy metal’in ilk adımlarının atıldığı yer. Ayrıca “Middle England” da denen ve genellikle İngiltere’nin hem coğrafi hem kültürel “orta”sını temsil ettiğine inanılan “Orta İngiltere’nin kalbi.

Waters burada konserden ziyade bir siyasi gösteri yaptı. Sahneden İngiliz basınının kendisini yok etmek istediğini söyledi. Şarkılarının her birini insanların sinir uçlarıyla oynayacak şekilde siyasi semboller ve mesajlarla süsledi. “Ben buradayım, beni silemezsiniz, sizin boykot kültürünüz bana işlemez” dedi. 79 yaşındaki Waters bugün tam olarak köyün delisi olmayı tercih ediyor. Delinin kuyuya attığı taşı 40 akıllı çıkaramıyor. Son sözü elbette zaman söyleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir